Багато лікарі і батьки вважають, що Парацетамол має бути в домашній аптечці кожної сім'ї з маленькими дітьми. Це ліки використовують як симптоматичний засіб при болях або спеки. І оскільки такі симптоми виникають у дитячому віці досить часто, наявність Парацетамолу будинку дійсно виправдано. В яких формах виробляють цей медикамент, як він діє на організм людини, в якій дозуванні використовується у дітей і якими аналогами може замінюватися?
Форма випуску та склад
Парацетамол випускається безліччю компаній, і в назві деяких ліків є приставка, яка вказує на виробника («Парацетамол-Альтфарм», «Парацетамол-УБФ», «Парацетамол МС» та ін ). Медикамент представлений в аптеках у таких формах:
- Супозиторії. Вони продаються в упаковці по 10 штук і випускаються в декількох дозуваннях – по 50, 100, 250 і 500 мг парацетамолу в одній свічці. Додатковим елементом такої форми препарату виступає лише жирова основа, завдяки якій супозиторій тримає форму (вона торпедообразная), має білий або біло-кремове забарвлення, а також легко вставляється в задній прохід і швидко розчиняється всередині кишки.
- Суспензія. Таке ліки від компаній «Синтез» і «Фармстандарт-Лексредства» найчастіше вибирають для лікування дітей, тому воно і називається «Парацетамол для дітей» і «дитячий Парацетамол». Препарат продається в скляних флаконах, до яких додається ложка або шприц для точного дозування суспензії. В одному флаконі може бути 100 грам (16 доз по 5 мл), 150 грам (24 дози) або 200 грам (32 дози) сірого або сіро-жовтого гомогенної рідини з запахом і смаком полуниці або апельсина. Парацетамол у такому ліки представлений дозуванням 120 мг/ 5 мл та доповнено пропиленгиколем, сахарозою, ксантанової смолою, сорбітом та іншими інгредієнтами.
- Таблетки. Зазвичай вони круглі і білого кольору, але можуть бути з кремовим або жовтуватим відтінком. Такий Парацетамол упаковують у блістери і продають по 10, 20 або більше штук в одній коробці. Вміст активного інгредієнта в одній таблетці може становити 200 мг або 500 мг. В залежності від виробника допоміжними компонентами препарату виступають аеросил, крохмаль, повідон, желатин та інші речовини. За кордоном також випускають таблетки і капсули, що містять по 325 мг парацетамолу.
- Шипучі таблетки. У такій формі Парацетамол випускає компанія «Хемофарм». Медикамент продається в пластикових тубах, всередині яких знаходиться 10-40 круглих білих таблеток. Кожна з них містить парацетамол у дозі 500 мг, а також лимонну кислоту, силіконову емульсію, натрію сахаринат, лактозу, лимонний ароматизатор і деякі інші сполуки. Крім того, цей же виробник пропонує «Парацетамол-З-Хемофарм». Це теж шипучі таблетки, але в їх складі всього 330 мг парацетамолу на 1 таблетку, доповненого 200 мг аскорбінової кислоти.
- Розчин для ін'єкцій. Він є безбарвною і прозорою рідиною, упакованої в поліетиленові флакони по 100 мл (може мати світло-жовтий або світло-рожевий відтінок). У кожному мілілітрі цього препарату міститься 10 мг парацетамолу, доповненого гідрофосфатом натрію, манітол, стерильною водою і гідроксидом натрію або хлористоводневою кислотою.
Окремо випускають препарат під назвою «Парацетамол Екстра». Він представлений в двох дозах, одна з яких підходить для дітей (на упаковці такого ліки є напис «дитячий»). Складу цього препарату у вигляді упакованого в порційні пакетики порошку зі смаком вишні, карамелі або апельсина включає не тільки парацетамол у дозі 120 мг, але і аскорбінову кислоту в кількості 10 мг. В одному пакетику міститься 1,5 г порошку, а в одній коробці – від 5 до 50 пакетиків.
Існують також таблетки «Парацетамол Экстратаб». Вони теж містять комбінацію парацетамолу (у кількості 500 мг у кожній таблетці) і аскорбінової кислоти (по 0,15 г в одній таблетці). У такого ліки довгаста форма і біло-жовте забарвлення, іноді з мармуровістю. Медикамент продається за 5-75 таблеток в одній коробці.
Принцип дії
У парацетамолу є здатність блокувати ферменти, які називаються циклооксигеназами. Вони знаходяться в тканинах ЦНС, тому будь-яка форма ліки впливає на центр терморегуляції і на центр болю. При цьому в периферичних тканинах, які запалені, Парацетамол здатний впливати на циклооксигеназу з-за присутності клітинних пероксидаз.
З-за цього препарату немає значущого протизапального впливу, але також і немає негативного впливу на обмін води та солей (ліки не затримує воду та натрій), а також на травний тракт (медикамент не вражає слизову оболонку ШКТ).
Парацетамол всмоктується у будь-якій формі досить швидко, а його максимальна концентрація в крові спостерігається через 30-120 хвилин після застосування. Лікувальна дія ректальних свічок проявляється через 1,5-2 години, а препарату у формі суспензії – приблизно через 15-30 хвилин. Метаболічні зміни ліки проходять в печінці, а метаболіти, що утворилися, залишають організм з сечею.
Свідчення
Найчастіше Парацетамол застосовується з метою зниження температури тіла при гарячці, викликаної грипом, якоюсь дитячою інфекцією (вітрянку, скарлатину, кір та ін ), щепленням або іншим станом, яке спровокувало підйом температури тіла. Препарат також затребуваний в якості болезаспокійливого ліки при помірній або невираженою болю, наприклад, при головному болю, якщо у дитини болить вухо при отиті, з'явилася зубний біль, є якась травма або болить горло при ангіні.
З якого віку призначають?
Всі форми Парацетамолу протипоказані дітям в періоді новонародженості. Малюкам 1-3 місяців медикамент у вигляді супозиторіїв або суспензії дають лише під контролем лікаря. Застосування препарату у дітей цього віку виправдано при поствакцинальної реакції (підвищення температури через вакцинації), причому ліки використовують одноразово.
В інших випадках і для більш тривалого прийому свічки в залежності від дозування застосовують у дітей віком від 3 місяців до 12 років, підбираючи підходящий по дозі ліки. Суспензію дають дітям старше тримісячного віку.
Рідкий препарат можна застосовувати і в школярів, і у підлітків, але з 6-річного віку вже допустиме замінювати суспензію таблетованій формою. Шипучі таблетки не дають дітям молодше 6 років. «Парацетамол Экстратаб» теж дозволено з шестирічного віку.
Протипоказання
Парацетамол не повинен використовуватися у дітей з гіперчутливістю до будь-якого з компонентів обраної форми ліки. Ліки також не призначають:
- Дітям з ерозивним або виразковим ураженням ШЛУНКОВО-кишкового тракту.
- Пацієнтам з кишковим або шлунковою кровотечею.
- Дітям з дефіцитом глюкозо 6 фосфатдегідрогенази.
Суспензія не може застосовуватися у дітей з непереносимістю фруктози, браком ізомальтази та іншими спадковими проблемами з переварюванням вуглеводів. Свічки не використовують при запаленні прямої кишки.
Препарат дають з обережністю, якщо у дитини є патології печінки, хвороби крові, ниркова недостатність, бронхіальна астма і деякі інші захворювання.
Побічні дії
Лікування Парацетамолом здатне стати причиною алергії, яка проявляється свербежем, висипами, набряком шкіри або іншими негативними симптомами. При їх появі від подальшого застосування препарату слід відмовитися.
Зрідка прийом Парацетамолу призводить до порушення утворення клітин крові, що провокує тромбоцитопенію або анемію. Така негативна реакція може зустрічатися при тривалому лікуванні. Якщо чутливість дитячого організму до медикаментів з групи НПЗЗ збільшена, то застосування Парацетамолу може призвести до появи бронхоспазму. В окремих випадках лікування може вплинути на функцію печінки або позначитися на стані травної системи.
Інструкція по застосуванню
Спосіб застосування та форму препарату підбирають з урахуванням віку дитини, оскільки дозування в різних варіантах Парацетамолу відрізняються. Давати медикамент дітям, як і дорослим, слід з інтервалом 4 години.
Тривалість застосування будь-якої форми Парацетамолу обмежується трьома днями, якщо ліки призначено для зниження температури, і 5 днями, якщо потрібен знеболюючий ефект. Якщо ліки давали 3 дні при лихоманці або п'ять днів при болях, але симптоми повністю не усунуто, питання подальшого лікування потрібно вирішувати з педіатром або іншим лікарем, що спостерігає дитину.
В свічках
Уклавши дитини і розсунувши сідниці, акуратно вставляють свічку, проштовхуючи її вказівним пальцем. Якщо є необхідність, свічки можна розрізати на частини і вставляти лише одну з таких частин або все по черзі. Бажано вводити такі ліки після природної дефекації або зробити дитині клізму, щоб вставлена свічка не спровокувала випорожнення.
Супозиторії Парацетамол вводяться в пряму кишку 2-4 рази на день з інтервалом між застосуванням не менше чотирьох годин. На дозування такої форми впливає маса тіла пацієнта і його віку. Щоб розрахувати разову дозу, потрібно помножити 10-12 мг на вагу дитини в кілограмах. При цьому максимальною дозою вважають 60 мг на кожен кілограм маси тіла малюка.
Зазвичай дітям 6-12 місяців призначають по 50-100 мг, дитині 1-3 років – по 100-150 мг, а дитині 3-5 років – по 150-200 мг. Пацієнту 5-10 років вводять свічки з дозуванням 250 мг, а дитині 10-12 років можна вставляти супозиторії по 500 мг. У вік старше 12 років Парацетамол у свічках не застосовується.
В рідкій формі
Парацетамол у суспензії перед кожним застосуванням слід збовтувати, щоб всі компоненти розчину були розподілені в ньому рівномірно. Розводити водою ліки не потрібно, але його запити достатньою кількістю чистої води бажано. Краще всього приймати суспензію перед їжею.
Дозування цього препарату розраховують з урахуванням двох параметрів – вага дитини та її вік. Разової нормою є 10-15 мг парацетамолу на 1 кілограм маси тіла пацієнта. Максимальної добової дозуванням, як і для супозиторіїв, вважають 60 мг парацетамолу на 1 кг ваги малюка.
В анотації до препарату можна побачити табличку, в якій є приблизні дози для дітей з певною вагою. Приміром, якщо дитина важить 11 кг, то в цій таблиці навпроти значення «8-16 кг» ми бачимо «5 мл» – це кількість суспензії і буде разової дозуванням для такого малюка.
Суспензію набирають мірним шприцом, який після проковтування ліки потрібно промити і залишити висохнути. Замість шприца в коробці може бути пластикова двостороння ложка. Однією стороною такої ложечки можна набирати 5 мл, а інший – 2,5 мл Після прийому суспензії ложку теж слід мити і просушувати, після чого зберігати в коробці разом з флаконом.
У таблетках
Парацетамол у твердій формі радять приймати через 1-2 години після їжі, запиваючи водою. Дозу таблеток підбирають за віком, наприклад, якщо дитині 7 років, йому достатньо однієї таблетки 200 мг, а в 13 років на прийом потрібно не менше 500 мг. Максимальна кількість таблеток теж визначають з урахуванням віку: дитині 6-9 років не дають більше 1,5 м, пацієнту 9-12 років – більше 2 м, а підлітку старше 12 років – більше 4 г активного інгредієнта.
Шипучі таблетки кидають в склянку води і, коли вона повністю розчиниться, дають розчин дитині. Частота застосування такого Парацетамолу – від 1 до 3 разів на день. У віці 6-9 років на один прийом беруть лише половинку таблетки, але при необхідності можна використовувати і цілу. Максимальною дозою на добу для пацієнтів 6-9 років є 3 шипучих таблеток, для дітей 9-12 років – 6 таблеток, для підлітків – 12 таблеток.
Препарат «Парацетамол Экстратаб» застосовують по половинці таблетки 3-4 рази на день, якщо вік пацієнта – 6-12 років. Дитині старше дванадцяти років, якщо його вага перевищує 50 кг на один прийом можна давати цілу таблетку.
Передозування
Перші симптоми, що з'являються внаслідок прийому надмірної дози Парацетамолу, виникають зазвичай з боку ШКТ. Це буває пронос, спазми в животі, блювота, зниження апетиту та інші ознаки отруєння. Через 12 і більше годин після передозування може розвинутися ураження печінки, тому потрібно обов'язково показати дитину лікарю, навіть якщо він відчуває себе нормально. У деяких випадках значне перевищення дози ліків призводить до енцефалопатії.
Поєднання з іншими препаратами
Не можна давати дитині одночасно Парацетамол і які-небудь інші жарознижуючі засоби, які містять у своєму складі парацетамол, щоб не спровокувати передозування. Спільне застосування з протизапальними ліками з іншим активним компонентом (наприклад, препаратами, що містять ібупрофен або ацетилсаліцилову кислоту) теж не рекомендується і допустимо лише після призначення лікаря.
Крім того, є досить багато препаратів інших груп, які не призначають разом з Парацетамолом. Весь список таких медикаментів можна побачити в анотації до ліків.
Умови продажу
Всі види Парацетамолу відносять до безрецептурних ліків, тому і свічки, і таблетки, і суспензію можна легко придбати в більшості аптек. Ціна залежить і від обраної форми, і від дозування, і від фірми-виробника. До прикладу, за 10 таблеток по 200 мг потрібно заплатити 3 рубля, 200 г суспензії Парацетамол дитячий обходиться в 110-120 рублів, а 10 ректальних супозиторіїв по 100 мг стоять близько 30 рублів.
Особливості зберігання
Парацетамол у свічках оптимально тримати в холодильнику, оскільки температура, яку не рекомендують перевищувати при зберіганні цієї лікарської форми, складає 15 градусів тепла. Всі інші види Парацетамолу не вимагають низьких температур для тривалого зберігання і можуть витримувати температурний режим до +25 градусів.
Термін придатності більшості варіантів ліки, включаючи шипучі таблетки, препарати «Экстратаб» і «Екстра» становить 2 роки. При цьому таблетовану форму можна зберігати кілька довше – 3-5 років, а суспензію – 3 роки. Після розкриття флакону термін зберігання суспензії не скорочується і тримати медикамент в холодильнику не треба.
Відгуки
У більшості випадків застосування Парацетамолу в дитячому віці батьки залишають позитивні відгуки про всіх формах такого ліки. Основною його перевагою в порівнянні з іншими жарознижувальними медикаментами називають безпеку для дітей. При цьому ефективність Парацетамолу, за словами батьків, дуже висока. Після його застосування температура досить швидко падає, а болі зменшуються або зникають.
Парацетамол у супозиторіях хвалять за великий вибір дозувань (можна застосовувати в різному віці) і можливість використання у дітей з вираженим блювотним рефлексом. Суспензію вважають найбільш зручною з усіх лікарських форм, відзначаючи легкість її дозування, приємний смак і доступну вартість.
Серед недоліків Парацетамолу звичайно згадують тривалий початок жарознижуючого ефекту свічок і короткий дію будь-яких форм препарату (за словами мам, ефект від застосування в більшості випадків триває менше 4 годин). З-за таких мінусів деякі батьки вважають за краще препарати ібупрофену або чергують Парацетамол та Ібупрофен.
Крім того, негативно відгукуються і про склад рідкого Парацетамолу, оскільки в сиропі і суспензії присутні хімічні добавки, які мами називають шкідливими (ароматизатор і ін ). Щоб зменшити їх негативний вплив, що дуже важливо при схильності дитини до алергії або в грудному віці, зазвичай воліють свічки.
Переносимість Парацетамолу, судячи з численних відгуків, переважно хороша. Побічні ефекти з'являються рідше і зазвичай пов'язані з непереносимістю основного або допоміжних речовин.
Аналоги
Замість Парацетамолу можуть використовуватися будь-які інші ліки з тим самим активним інгредієнтом. Якщо потрібно замінити свічки, то застосовують один з таких аналогів, як Дитячий Панадол, Цефекон Д або Ефералган. Дозування таких супозиторіїв різна, тому легко можна вибрати медикамент і для немовляти (можна використовувати Цефекон Д), і для пацієнта старшого віку.
Для заміни Парацетамолу в суспензії підійде Дитячий Панадол, Еффералган або Калпол. У таких ліків теж рідка форма і солодкий смак. Будь-який з цих препаратів, як і дитячий Парацетамол, можна давати дітям старше 3 місяців.
Якщо дитині більше 6 років і потрібно підібрати аналог Парацетамолу в таблетках, то таким ліками може стати Панадол або Ефералган. Замість Парацетамолу Екстра і Экстратаб можна використовувати аналог з такою ж комбінацією активних інгредієнтів, наприклад, Ефералган з вітаміном с (він випускається в шипучих таблетках) або порошок Гриппостад (його призначають з 15 років).
Якщо ж є причини відмовитися від будь-яких препаратів парацетамолу, наприклад, при алергії на нього, лікарі найчастіше призначають ліки, що містять ібупрофен. Їх педіатри, серед яких і Комаровський, теж відносять до безпечним в дитячому віці лікарських засобів.
Такі медикаменти не менш ефективно збивають температуру і усувають болі, а також відрізняються більш тривалим лікувальним ефектом. Для дітей найбільш часто вибирають Нурофен та Ібупрофен. Обидва препарати випускають у свічках і суспензії, дозволених до тримісячного віку.
У деяких випадках, якщо температура не знижується або становить небезпеку для дитини, застосовують і інші ліки, крім Парацетамолу або Нурофена. Найчастіше в такій ситуації викликають швидку допомогу і дитині вводиться літична суміш, яка швидко усуває лихоманку. До складу цієї суміші зазвичай входять Анальгін і Супрастин. Такі препарати нерідко доповнює Але-шпа, якщо шкіра дитини холодна на дотик і бліда (препарат знімає спазм судин).
Про те, при якій температурі давати дітям парацетамол, дивіться у наступному відео.